Dela nyhet
Park run i Haga på lördag!
20 apr 2023 0 kommentarer
Lite info ifrån Park run Haga !!!
Ett tränings lopp, som faktiskt går varje lördag i Haga!
Klubbarna i norrort försöker höja antalet löpare i tonåren!!!
Det måste Täby o vi stödja för roligare framtida tävlingar!
Kostar inget och denna gång bjuds ni på macka o föreläsning av Pell!
Mvh / Morgan
Från Haga till att vinna Junior-EM
Megan Keith vann Junior-EM i terräng för 19-åringar för ett och ett halvt år sen. I december kom hon tvåa i U23-klassen. Vad gjorde hon innan dess, när hon kom på besök i Sthlm? Jo, sprang Haga Parkrun. Hennes 18:12 står sig ännu som åldersrekord för 15-17-åringar.
Alla åldersrekord: https://www.
Vi ska ta vara på vår lördag lika väl som Megan och springa Haga Parkrun i helgen. Förra veckan slog loppet rekord med 242 deltagare, men färre än tio av dessa var tonåringar. Det ska vi ändra på nu, när vi har ett 30-tal som har aviserats från Tureberg, Lidingö, Täby, Spårvägen och Bromma. Vi hoppas på några till från Tullinge och Hässelby, men givetvis är ni alla välkomna! Start kl 9.30, från Haga Södra Grindar. Registrera deltagaren gratis här: https://www.parkrun.se/
Häng med på lunchmacka & föreläsning
Efter loppet erbjuder vi dusch, lunchmacka och föreläsning på Aktivitus Haga, Frösundaviks allé 13. Träffa andra ledare och tonåringar på språng, lyssna på Rickard Pell om hur det var att träna sig till landslaget och internationella mästerskap i olika miljöer.
MEDDELA I ETT SVARSMEJL OM DU VILL ANSLUTA, SENAST I MORGON BITTI IFALL DU INTE TILLHÖR NÅGON AV DE LISTADE KLUBBARNA OVAN - annars riskerar du att bli macklös!
Nästa aktivitet: Turebergsstafetten, lördag 6 maj
Det finns inget roligare än att springa tillsammans. 6 maj gör man det i Sollentuna i lag om fem på sträckor mellan 400 och 1000 meter. Info och ordinarie anmälan här: https://www.
Men OBS! att vi även kan hjälpa till med att bilda lag med löpare från olika föreningar genom Sthlm Springer eller att ni kan få bryta mot de formella ålderskategorierna som anges i inbjudan. Vi löser allt för att alla ska kunna vara med och det utan kostnad för föreningen. Skriv eller ring till oss, så löser vi problemen.
Vi har öppnat hemsida på: https://stockholmspringer.
/Lorenzo Nesi & Rickard Pell, Sthlm Springer
lorenzo.nesi@gmail.com, 070 88 66 444
rickardpell@gmail.com, 070 81 83 791
Kommentarer