Dela nyhet
Silvermedaljer till tjejerna i Kraftmätningen 17år
18 mar, 08:30 5 kommentarer

Kraftmätningen 17 år i Karlstad
Tidigt (kl 06.00) fylldes vid Tibble en minibuss med TÄBY IS kraftmätningslag, tjejer födda 2010-2008. Om inte Lotta hade reagerat på att uthyrningsbolaget hade tolkat minibuss som "liten lastbil", hade färden till Karlstad inte förlöpt så enkelt som den - trots bitvis isiga vägar - gjorde.
Framme i god tid, monterades TIS-flaggan upp i den fina inomhushallen "Eva Lisa Holz arena". Eva Lisa Holz är även känd som "Sola i Karlstad", googla det ni som inte har koll. TIS av Åke optimerade lag, bestod av Ebba B (som - trots att hon endast stötte kula - ställde upp för laget och följde med till Karlstad, även om var tvungen att ta tåg därifrån tidig eftermiddag). Arwen P, Wilma BB, Emilie E, Elsa E, Svea S, samt de två 2010:orna Elsa H och Ella H. Det är poängen (enligt mångkampstabell) för lagets tre främsta i varje gren, som räknas till lagpoängen.
För arrangemanget - som i alla avseenden var superbra - svarade IF Göta.
Första gren för våra hjältinnor var kula, där Ebba tog en hedrande andraplats total, med en stöt på 11:44, inte långt från personrekordet. Elsa E - som brukar stöta mycket långt på instötningen, avstod klokt provstöt, kanske därför hon satte nytt PB med fina 9:60. Wilma och Svea var inte långt efter, Emilie var inte helt vän med kulan (eller kanske var hon för mycket vän med den, och det var därför hon inte ville ha iväg den så långt).
Efter det följde 60 m, där Arwen, Elsa E och Svea var placerade i C-finalen. Arwen som blivit mycket snabb, fick en bra start (det hade varit en tjuvstart), och sprang sedan fantastiskt in på nya PB:t 8.35 som segrare i loppet. Elsa E gjorde en grym avslutning och kom som fyra in på nya PB:t 8.40, samma tid som trean. Svea hade besvär från sin fot, och tog det klokt nog lite lugnare för att spara sig till bl.a. höjdhoppet. I A-heatet sprang Elsa H och Emilie. Emilie fick en dålig start, och lyckades inte helt komma igen under loppet, men kämpade sig in på en sjundeplats på 8.25, endast 12 tusendelar från fjärdeplatsen. Elsa H däremot fick en bra start, och sedan en fantastisk löpning, när hon sprang in som segrare på 8.11 - dvs vår unga dam var bäst av alla, bättre än alla 09:or och 08:or. Lagets enda grenseger.
Nästa gren var längdhopp, där Elsa H, hade ett hårfint lååångt övertramps-hopp i första, följt av ett säkerhetshopp på fem meter prick, och ett nytt övertrampshopp i sista. Elsa E placerade sig strax före (7 cm före) Arwen och Emilie, som fick samma resultat. Svea hade fotproblem, och fick inget godkänt hopp.
I höjd däremot, visade Svea att spänsten fanns, då hon delade tredjeplatsen i gruppen (totalt delad sjätteplats av 45 startande), med Emilie, bägge på 157, vilket även Elsa E på platsen närmast efter hoppade. Men finaste hoppningen svarade Ella för, när hon med marginal "luftade" 149. Hon hade sedan lite för mycket respekt för 153, men den höjden kommer rimligen snart.
I avslutade grenen - 800 m - kom Elsa in som fin tvåa i C-finalen, i B-finalen öppnade Wilma tufft, men efter en säsong fylld av skador - hon har inte kunnat tävla - tröttnade hon på slutet, men gav verkligen allt ända in i mål. En otrolig avslutning gjorde däremot Ella, som sprang in på nya PB:t 2.31.73 som tvåa i loppet. I A-finalen gjorde Arwen ett taktiskt bra lopp, lät andra dra, för att sent under loppet ta ledningen, men blev på sista biten omsprungen av multitalangen (allt från höjd till mångkamp och längre lopp) Nike Emanuelsson från IFK Göteborg. Arwen gav dock allt ända in i mål, och slutade på 2:19.
Det skulle dock visa sig att TIS-tjejernas attityd att ge allt hela vägen var betydelsefullt - laget klarade med TRE poängs marginal andraplatsen före IFK Göteborg. Tre poäng motsvarar EN hundradel på 60 meter, eller EN centimeter i längdhopp.
Laget före jaget. Fantastiskt kämpat alla tjejer !!!
Hemfärden skedde med stopp i Örebro för tankning och mat, sen kväll stannade minibussen utanför Tibble med trötta men glada TIS-töser.
/Vid ratten och tangentbordet satt lagledare Carl-Olof "Kalle" Ekman
Kommentarer
Sofia Malm 18 mar, 10:23
Fantastiskt refererat Calle, grymt jobbat alla tjejer!!!
Louise Borglund 18 mar, 12:13
Vilken fantastisk laginsats! Stort grattis alla tjejer. Roligt att se ett så starkt samarbete över åldrarna. ❤️ Rätt attityd vinner alla dagar i veckan. 💪🏻. High five till coach / reporter Calle för ett fint jobb. 🙌🏻
Peter Weissenborn 18 mar, 12:32
Fantastiskt. Stort grattis alla tävlande och coach Kalle
Daniel Byberg 18 mar, 18:22
Grym insats och stort grattis till alla!🌟💪,samt härligt referat Calle!👌
Fredrik Sohlberg 21 mar, 09:40
Wow! Strålande!!!